Published: 08/27/2020
Gannon led the country with 219 Academic Achievement Awards from the Division II Athletics Directors Assocation
CLEVELAND — Continuing to prove their excellence in the classroom, Gannon student-athletes led the entire country in D2 ADA Academic Achievement Awards for the 2019-20 academic year, the group announced Thursday.
With its 219 honorees, Gannon not only blew its previous department record out of the water, but set a new standard in the 13-year history of the awards from the Division II Athletics Directors Association. Stonehill of the Northeast-10 was just behind the Golden Knights with 208.
The 219 honorees topped last year’s school record of 144, and led the PSAC for the second time in as many years. In all, 15,214 individuals from 200 institutions were recognized, both also setting new records.
The awards are presented to student-athletes who have maintained a cumulative GPA of at least 3.50, completed at least two years of college-level work, and were an active member of an NCAA team during the last academic year.
A full list of Gannon’s 219 D2 ADA Academic Achievement Award Winners is below.
Acrobatics & Tumbling (19)
Lauren Arroyo
Ashley Barrish
Jenna DeCoursey
Victoria DelleCurti
Sydney Hess
Abbie Hoffman
Sydney Hulin
Regan Kanner
Caitlyn McLaughlin
Brittney McNiff
Kaitlyn Miller
Daniela Ochoa
Montana Olexa
Danielle Samuel
Brenna Schuler
Jocelyn Scott
Suzy Whiteman
Faith Wilson
Lauren Zemanek
Women’s Basketball (9)
Delaney Dogan
Boston McKinney
Sydney Mitchell
Tori Obenrader
Sam Pirosko
Emily Poling
Breanna Ransom
Chelsea Rourke
Haley Tewes
Women’s Cross Country (14)
Meagan Bader
Rebecca Campbell
Allie Domer
Sarah Fiorello
Jacquelyn Giannelli
Chloe Kernan
Sabrina Kosnik
Maria Lohmann
Meredith Morse
Tori Panian
Cameron Perry
Taylor Roberts
Holly Sandberg
Alena Wisniewski
Women’s Golf (9)
Katie DeDionisio
Alyssa Drehs
Megan Fessler
Samantha Gaffney
Roxanne Garceau
Madison Gardner
Nikki Johnson
Rebecca Red Horse
Carley Sawyer
Women’s Lacrosse (12)
Jamie Briggs
Jess Hudak
Emma Ivory
Cheyenne Jess
Hayley Latvala
Brianna Murosky
Erin Renwick
Erin Rotondo
Julia Strtak
Rachel Tufts
Courtney Young
Christina Zeher
Women’s Soccer (18)
Clara Almeter
Ashley Brawn
Jocelyn Caldaroni
Maria Camacho
Brigid Casey
Emily Cekella
Janelle Cossin
Elena Gabler
Nicole Grimm
Taylor Huffman
Ashleigh Kelly
Lauren Lambert
Emma Manczka
Hannah Marchant
Aesling McCullough
Maddie North
Laurel Prokopchak
Molly Whaley
Softball (15)
Madi Beining
Nicole Bush
Kennedy DeMatteis
Kristina DeMatteis
Megan Fitzgerald
Sarah Ingerick
Lyndsey Lakatos
Morgan Nyman
Kaity Stocker
Lisa Szajn
Maria Taliani
Rachel Tanilli
Rebecca Tatone
Raygan Walters
Taylor Wilp
Women’s Swimming and Diving (15)
Cassidy Burns
Brynn Driscoll
Amanda Geci
Celia Kottakis
Rory Lingg
Brittany Miller
Kiersten Pearce
Jillian Pritchard
Amanda Puthoff
Sammie Schmitz
Marissa Scott
Zoe Snyder
Lilija Taraska
Silvija Taraska
Sydney Usher
Women’s Volleyball (16)
Laura Bebinger
Katie Becht
Ashley Beyers
Maggie Greenfield
Johanna Gregory
Abby Kane
Ashley Kerestes
Aubree Lanman
Kenzie Lasher
Toni Leitshuh
Lydia Lukomski
Ashley McClung
Lauren Sampson
Kristin Schorr
Ally Smith
Valeria Torres
Women’s Water Polo (11)
Kelly Fehr
Maggie Fortin
Sydney Fountain
Julia Kreidinger
Amanda Puthoff
Campbell Ruh
Lilija Taraska
Silvija Taraska
Mary Trese Squeglia
Libby Tirak
Nicole Wiemken
Women’s Wrestling (5)
Caleeann Blarr
Araceli Cruz
Mikayla Dockweiler
Danielle Floor
Stephanie Floor
Baseball (12)
David Ariza
Thomas Boyd
Cory Burroughs
Haedyn Csiszar
Ryan Kalbfus
Adam Malecki
Tyler Mattocks
Zach Mitchell
Marshall Murray
Sawyer Overhoff
Jacob Visha
Brandon Wetherholt
Men’s Basketball (3)
Sean Colosimo
Jonathan Harewood
Javier Valeiras
Men’s Cross Country (3)
Ryan Garich
Joseph Westrick
Brett Whitty
Football (14)
Andrew Berger
Noah Cardella
Mac Chambers
Joey Cox
Jimar Cunningham
Jason Dambach
Alex Hutchings
Jimmy Keefe
Bo Miller
Jacob Nesser
Montana Nietert
Jordan Smith
Keith Thompson
Jacob Yost
Men’s Golf (7)
Ethan Bennett
Emmett Caskey
Adam Ebach
Abe Holmes
Kyle Luben
Mark Majewski
Jacob Mertz
Men’s Soccer (15)
Ben Andrews
Austin Armstrong
Chad Barrick
Declan Bingham
Ross Gibson
Dom Knowles
Joe Knox
JT Koch
Austin Ludwik
Ivan Manfredi
Bek Nurlanbek Uulu
Hunter Osolin
James Randall
Brandon Richardson
Abdullah Say
Men’s Swimming and Diving (7)
Brent Benedict
Robert Bolmanski
Joe Campbell
Joey Deemer
Jon Ekas
Luke Engel
David Gallion
Men’s Water Polo (7)
Robert Bolmanski
Jack Donnelly
David Gallion
Drago Marjanovic
Lucas Petzold
Anthony Squeglia
Thomas Squeglia
Men’s Wrestling (13)
Owen Balas
Giovanni Ciotti
Connor Day
Brandon Felkins
Austin Hertel
Gehrig Hutchison
Justice Jones
Joel Leise
Nicolas Marsico
Faris Messai
Keith Swartley
Albert Taylor
Nick Young